יום שבת, 5 במרץ 2016

קולות מן העבר

קולות מן העבר / אודליה סעדון-קזז
263 עמ'. הוצאת אופיר ביכורים.את הספר הזה קיבלנו כתרומה לספריה, ולמרבה המזל - לאחר עיון בתקציר שלו, בחרנו לאמץ אותו. אחרי מספר המלצות ברשת - החלטתי לשאול אותו מהספריה ולקרוא אותו בעצמי. ואני שמחה שעשיתי זאת.

בספר הביכורים המקסים הזה - רוי, אדריכל ישראלי מצליח, נוסע עם חבריו לרומא, לנוח לאחר מסע עסקים. הוא לא יודע זאת עדיין, אבל הנסיעה הזאת תשנה את חייו. חזיונות, חלומות ומעשים לא אופייניים מתחילים להיות חלק מהוויי יומו. ומעל לכל - קאתי. קאתי ירוקת העיניים החתוליות שפורצת אל חייו והופכת אותם על פיהם, ולא במובן הרגיל של כל רומן רומנטי אחר.
ואכן, הספר הזה הוא לא עוד רומן רומנטי צפוי ורגיל. הרעיון שלו מקורי, בלתי צפוי ומלבב. אם נמאס לכם מהעשיר שמתאהב בבת השכנים וכל מה שעומד בדרכם הם האקסית שלו והסטוקר שלה - עיזבו הכל, וקחו ליד את הספר הזה.
הכתיבה משובחת וסוחפת, למרות שהסגנון בתחילת הספר מרגיש מעט בוסרי ומחוספס, וללא ספק עריכה נוספת הייתה עושה כאן פלאים. הרעיון המקורי גובר על החספוס, וכספר ביכורים הספר הזה מתעלה על לא מעט ספרים שקראתי של סופרים יותר מוכרים ו"משופשפים".
דבר נוסף שהייתי משפרת - הספר מעט תמציתי מדי. הייתה לי התחושה שהסופרת דווקא רצתה לומר לנו עוד על הדמויות, על הרקע שלהן, על מה שמניע אותן - ומשום מה נמנעה מכך. אולי מחשש שהספר יהפוך לעמוס מדי ולא קולח. חבל. הדמויות נפלאות והסיפור מרתק, ובהחלט הייתי רוצה לדעת עליהן עוד. זה היה נותן להן ולעלילה מעט יותר עומק, ואני לא חושבת שהיה פוגע באיכות הספר או בזרימה שלו. להיפך.
כל הקצוות בסיפור נסגרים בסוף, ויש גם פרק קצרצר ופשוט יפהפה על מעין מקום שהוא לימבו (לא אפרט יותר מדי כדי להימנע מספוילרים). 
בנוסף - לאודליה יש הומור משובח שגרם לי לא פעם לצחוק בקול, והדיאלוגים שלה מצויינים.

אגב, הייתי משדרגת את הכריכה. היא עושה עוול לספר, לטעמי. היא אמנם מסתורית, אבל לא לגמרי קשורה לתוכן, ומשהו בשחור-לבן-אדום הזה חוטא לספר ולגוונים הרבים שיש בו.

לסיכום: אהבתי את הספר מאוד ואני ממליצה עליו בחום. אני בהחלט מחכה ומצפה לספרים נוספים של אודליה, שהצליחה לכבוש אותי בהווה - עם קולות מן העבר :)

אין תגובות:

פרסום תגובה